Home/ About Us/ Officials

Chen Ruiping

Source:en.nhfpc.gov.cn

Updated: 2014-12-23

Chen Ruiping

Chief discipline inspector and member of Party Leadership Group in the National Health and Family Planning Commission

Chen Ruiping, female and an ethnic Han Chinese, was born in March 1955 in Jiangxi’s Xinjian county. She began work in December 1973 and was admitted to the Party in January 1977. Chen has a bachelor’s degree in economic management at the Party School of the CPC Central Committee. She was a graduate student in the field of agricultural construction at Jiangxi military region in December 1973; an official at the secretariat of the CCCPC General Office in March 1974; section chief, division deputy director general, division director general, deputy director general, inspector and deputy director-general of the secretariat of the CCCPC General Office since June 1984; director general of the CCCPC General Office’s Chairman Mao Memorial Hall Administration since March 2006; and chief discipline inspector and member of the Party Leadership Group in the National Health and Family Planning Commission since December 2014.

Chen was a member of the 13th and 14th NPC.

8.03K

Link: China's Central Government / World Health Organization / United Nations Population Fund / UNICEF in China

Copyright 2014 National Health and Family Planning Commission of the PRC All rights reserved